Reklamacja Montażu Drzwi Wzór Pisma 2025
Cóż za paskudna niespodzianka, kiedy po oczekiwanym montażu okazuje się, że drzwi szorują o podłogę albo ościeżnica jest wykrzywiona niczym banan w dżungli! W takiej sytuacji nie ma co się zastanawiać – trzeba działać! I tu z pomocą przychodzi reklamacja montażu drzwi wzór pisma, który pozwoli Ci złożyć formalne zastrzeżenia i dochodzić swoich praw. Zatem, w skrócie, reklamacja montażu drzwi wzór pisma to narzędzie służące do zgłoszenia niezgodności usługi montażowej z umową i żądania naprawy lub wymiany.

Zastanówmy się chwilę nad skalą problemu. Co roku w Polsce wykonuje się około miliona montaży drzwi w domach i mieszkaniach. Przyjmując optymistycznie, że tylko 10% z nich obarczonych jest jakimiś uchybieniami, daje nam to liczbę około 100 tysięcy potencjalnych reklamacji rocznie! Wyobraźmy sobie ten sztab ludzi borykających się z drzwiami, które skrzypią, nie domykają się, czy po prostu wyglądają krzywo. To ogromna rzesza osób, które potrzebują konkretnego wsparcia w procesie reklamacji.
Rodzaj problemu | Szacowana częstotliwość | Skala frustracji klienta |
---|---|---|
Ocieranie drzwi | Częste | Wysoka |
Brak pionu ościeżnicy | Umiarkowana | Bardzo wysoka |
Zacinający się zamek | Umiarkowana | Wysoka |
Problemy z uszczelkami | Częste | Umiarkowana |
Zła regulacja | Częste | Wysoka |
Dane te wyraźnie wskazują, że wady montażu drzwi to zjawisko powszechne i potrafiące skutecznie uprzykrzyć życie. Pocieszające jest jednak to, że istnieją procedury pozwalające na skuteczne rozwiązanie tych problemów. W kolejnych częściach artykułu szczegółowo omówimy, jak krok po kroku sporządzić odpowiednie pismo, do kogo je skierować i jakie są prawne podstawy naszego działania.
Do Kogo Skierować Reklamację Montażu Drzwi
Skierowanie reklamacji na niewłaściwe tory to jak wysłanie listu miłosnego do złego adresata – żadnych efektów, tylko rozczarowanie. W przypadku reklamacji montażu drzwi kluczowe jest ustalenie, kto faktycznie odpowiada za fuszerkę. Pamiętajmy, że odpowiedzialność za jakość usługi leży po stronie wykonawcy, czyli podmiotu, który przeprowadził sam montaż.
Pierwszym i najbardziej oczywistym kandydatem do przyjęcia naszej reklamacji montażu drzwi jest firma, która fizycznie zamontowała drzwi. To ona podjęła się wykonania usługi i to ona powinna ponieść konsekwencje swojej nieudolności. Nie ma znaczenia, czy była to mała ekipa remontowa z polecenia sąsiada, czy duża, renomowana firma budowlana.
Co jednak w sytuacji, gdy drzwi kupowaliśmy w jednym miejscu, a montaż zlecaliśmy innej firmie? Tutaj sprawa może się nieco skomplikować, ale zazwyczaj reklamację usługi montażu drzwi kierujemy do tego, kto był stroną umowy o wykonanie tej konkretnej usługi. Jeśli umowa na montaż była odrębna od umowy zakupu, naszym adresatem jest montażysta.
Bywa też tak, że drzwi kupujemy i zamawiamy montaż u tego samego sprzedawcy – np. w salonie producenta, w sklepie budowlanym, czy w hurtowni. W takim przypadku najczęściej to właśnie sprzedawca odpowiada za całość – od sprzedanego produktu po wykonaną usługę. To oni podpisali z nami umowę i to oni powinni zadbać o prawidłowe jej wykonanie.
Zdarza się również, że reklamacji montażu drzwi dokonujemy w ramach większych prac remontowych czy wykończeniowych, prowadzonych przez jedną firmę. Wówczas to ta główna firma budowlana czy remontowa odpowiada za całokształt prac, w tym za jakość montażu drzwi. Należy skierować reklamację bezpośrednio do nich.
Warto dokładnie przeanalizować zawartą umowę. Czy zawierała ona wyraźny zapis o usłudze montażu? Czy usługa montażu była częścią większego zlecenia? Im precyzyjniej określimy, kto odpowiadał za montaż, tym łatwiej będzie nam trafić z wzorem reklamacji montażu drzwi do właściwego podmiotu.
Jeśli montaż drzwi był świadczony przez podwykonawcę głównego wykonawcy, formalnie wciąż reklamację kierujemy do głównego wykonawcy, z którym mamy zawartą umowę. On ponosi odpowiedzialność za działania swoich podwykonawców, więc to od niego powinniśmy domagać się naprawy wad.
Często w umowach sprzedaży i montażu drzwi pojawia się punkt dotyczący zakresu prac i odpowiedzialności. Należy się z nim dokładnie zapoznać przed złożeniem reklamacji montażu drzwi. W ten sposób unikniemy kierowania naszych roszczeń do niewłaściwej osoby czy firmy.
Podsumowując, do kogo kierujemy reklamację montażu drzwi? Do podmiotu, z którym zawarliśmy umowę na wykonanie usługi montażu. Może to być producent, sprzedawca, firma budowlana lub remontowa.
Reklamacja Montażu Drzwi a Rękojmia i Gwarancja
Ok, mamy już świadomość skali problemu i wiemy, do kogo skierować nasz wzór reklamacji montażu drzwi. Ale na jakiej podstawie prawnej w ogóle możemy czegoś żądać? Tutaj na scenę wkraczają dwa kluczowe pojęcia: rękojmia i gwarancja.
Rękojmia to nasze ustawowe prawo, regulowane przez Kodeks Cywilny. Dotyczy odpowiedzialności sprzedawcy (lub usługodawcy w przypadku usług) za wady sprzedanej rzeczy lub wykonanej usługi. Jest to broń atomowa w arsenale konsumenta, bo działa z mocy prawa, niezależnie od woli sprzedawcy. W przypadku reklamacji usługi montażu drzwi, rękojmia jest zazwyczaj najkorzystniejszą opcją.
Dlaczego rękojmia jest tak korzystna? Po pierwsze, obejmuje ona wszystkie wady, które istniały w chwili wydania rzeczy (lub wykonania usługi) lub ujawniły się później, o ile były spowodowane przyczynami tkwiącymi w rzeczy (usłudze) w tej chwili. Oznacza to, że jeśli wady montażu były "ukryte" i wyszły na jaw po jakimś czasie, wciąż możemy powołać się na rękojmię.
Po drugie, rękojmia daje nam szeroki wachlarz roszczeń. W przypadku reklamacji montażu drzwi możemy żądać naprawy wady (np. regulacji, usunięcia ocierania), obniżenia ceny usługi, a w przypadkach wad istotnych, nawet odstąpienia od umowy i zwrotu pieniędzy. Wybór zazwyczaj należy do nas, chyba że wada jest nieistotna.
Termin na zgłoszenie wady z tytułu rękojmi wynosi co do zasady dwa lata od wydania rzeczy (wykonania usługi). W przypadku reklamacji montażu drzwi ten dwuletni okres daje nam całkiem sporo czasu na zauważenie problemów i złożenie formalnej reklamacji. Warto jednak zrobić to jak najszybciej po stwierdzeniu wady, aby uniknąć zarzutu zwłoki.
Teraz przyjrzyjmy się gwarancji. Gwarancja to dobrowolne oświadczenie jakościowe, zazwyczaj składane przez producenta lub sprzedawcę. Zasady gwarancji określa dokument gwarancyjny. I tu leży diabeł pogrzebany – gwarancja nie jest obligatoryjna, a jej zakres może być bardzo różny.
Czy gwarancja obejmuje montaż? Niekoniecznie. Bardzo często gwarancja dotyczy samego produktu (drzwi), ale nie obejmuje usługi montażu, która została wykonana przez odrębną firmę lub przez sprzedawcę w ramach odrębnej usługi. Dlatego przed powołaniem się na gwarancję w kontekście reklamacji montażu drzwi, należy bardzo dokładnie przestudiować dokument gwarancyjny.
Jeżeli dokument gwarancyjny wprost obejmuje usługę montażu, wówczas możemy z niej skorzystać. Warto jednak pamiętać, że zasady gwarancji mogą być mniej korzystne niż te wynikające z rękojmi. Gwarant (czyli ten, kto udzielił gwarancji) może zastrzec sobie określony sposób załatwienia reklamacji (np. tylko naprawę) lub wyznaczyć dłuższy czas na rozpatrzenie reklamacji.
W przypadku reklamacji montażu drzwi, jeśli i rękojmia, i gwarancja obejmują dany problem, zazwyczaj korzystniej jest dochodzić swoich praw z rękojmi. Rękojmia daje nam większe możliwości i jest mniej zależna od widzimisię sprzedawcy czy usługodawcy.
Ważne jest, aby pamiętać, że skorzystanie z gwarancji nie wyklucza naszych praw z tytułu rękojmi. Możemy reklamować usługę z gwarancji, a jeśli sposób jej załatwienia nas nie satysfakcjonuje, nadal mamy prawo skorzystać z rękojmi. Rękojmia trwa, nawet jeśli upłynął okres gwarancji.
Często spotykaną praktyką jest udzielanie gwarancji na wykonane usługi, w tym na montaż. Taka gwarancja usługowa powinna określać zakres objętych nią prac i czas jej trwania. Jeśli taka gwarancja została udzielona, można się na nią powołać w procesie reklamacji usługi montażu drzwi.
Jednakże, nawet w przypadku istnienia gwarancji usługowej, rękojmia wciąż pozostaje naszym domyślnym i często silniejszym prawem. Jest to o tyle istotne, że warunki rękojmi są jasno określone w przepisach, a warunki gwarancji mogą być formułowane przez gwaranta i często zawierają liczne wykluczenia czy ograniczenia.
Zatem, w przypadku wadliwego montażu drzwi, nasze kroki powinny być następujące: po pierwsze, stwierdzamy wadę. Po drugie, sprawdzamy umowę i dokumenty związane z montażem i zakupem drzwi. Po trzecie, ustalamy, kto jest odpowiedzialny za montaż. Po czwarte, sporządzamy reklamację montażu drzwi powołując się na rękojmię, a opcjonalnie również na gwarancję, jeśli jej warunki są korzystne.
Nie ma co czekać, aż wada się pogłębi. Im szybciej złożymy reklamację montażu drzwi, tym większa szansa na szybkie i pozytywne załatwienie sprawy. W końcu nikt nie lubi drzwi, które nie działają tak, jak powinny.