Ile kosztuje mieszkanie w Warszawie? Ceny transakcyjne 2026

Nasza ekipa wspolnydom wilga Aktualizacja: 20 sierpnia 2026 r.

Średnia cena transakcyjna mieszkań w Warszawie oscyluje dziś wokół 10 215 zł/m², a mediana, czyli wartość najbardziej typowa, sięga 16 395 zł/m². Ta rozbieżność nie jest przypadkowa i właśnie od niej zaczyna się prawdziwy obraz stołecznego rynku: kilka rekordowych transakcji w Śródmieściu zawyża średnią, podczas gdy mediana pokazuje twardą średnią realnych, masowych zakupów. Poniżej rozłożono na czynniki pierwsze liczby z Rejestru Cen Nieruchomości, dzielnice, metraże i pułapki, w które wpadają zarówno kupujący na własne potrzeby, jak i inwestorzy liczący na stopę zwrotu.

ceny mieszkań warszawa

Aktualne ceny mieszkań w Warszawie (Q1 2026)

W styczniu 2026 r. warszawski rynek zamknął się medianą 16 395 zł/m², przy średniej ważonej 10 215 zł/m² z 978 transakcji. Zakres cenowy rozciąga się od ekstremalnie niskich 1 400 zł/m² w najtańszych segmentach obrzeży, do 76 600 zł/m² za apartamenty w prestiżowych lokalizacjach. Typowa powierzchnia sprzedawanego lokalu to 57,36 m², co odpowiada klasycznemu M3 w bloku z lat 70. lub nowemu dwupokojowemu mieszkaniu z segmentu popularnego.

Łącznie w bazie widnieje już 347 372 odnotowanych transakcji, a każdego miesiąca przybywa ich blisko tysiąc. Ten wolumen sprawia, że warszawski rynek jest jednym z najbardziej płynnych w Europie Środkowej i jednocześnie najłatwiejszych do prześledzenia dla każdego, kto dysponuje dostępem do danych notarialnych. Skala obrotu minimalizuje ryzyko przypadkowych odchyleń statystycznych, a mediana staje się prawdziwą miarą typowej ceny.

Dla kupującego oznacza to tyle: przy budżecie 900 000 zł na typowe 55 m² w Warszawie wchodzisz do gry o lokal z segmentu popularnego, ale nie o kawalerkę w centrum. Te liczby są też punktem odniesienia dla deweloperów, którzy wyceniając nowe projekty, porównują się z transakcjami wtórnymi z ostatnich 90 dni. Opóźnienie cen ofertowych względem transakcyjnych wynosi zwykle od 4 do 8 tygodni.

Ceny w tekście pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) i aktów notarialnych, a nie z ogłoszeń. Właśnie dlatego mediana jest niższa niż typowa cena ofertowa: negocjacje przy finalizacji transakcji obcinają ogłoszeniowy napęd marketingowy o realną kwotę.

Ceny mieszkań w Warszawie według dzielnic - ranking 2026

Podział na dzielnice pokazuje dystrybucję, która na pierwszy rzut oka wygląda na nierówną, ale w gruncie rzeczy odzwierciedla prostą zależność: czas dojazdu do centrum, prestiż adresu i dostęp do zieleni. Śródmieście i Wilanów zamykają stawkę z medianami powyżej 22 000 zł/m², podczas gdy Ursus, Włochy i Białołęka osiadają poniżej 11 000 zł/m². Przy granicy Targówek-Praga-Północ widać wyraźny próg: poniżej linii kolejowej ceny spadają nawet o 30% w porównaniu z lokalizacjami oddalonymi o dwa przystanki metra.

DzielnicaMediana (zł/m²)Średnia (zł/m²)Zakres
Śródmieście23 40024 1009 800 - 76 600
Wilanów22 80023 90010 200 - 38 000
Mokotów18 90019 4008 400 - 35 200
Wola17 20017 6007 900 - 32 000
Bemowo13 40013 7006 200 - 21 800
Praga-Południe12 90013 2005 800 - 24 100
Bielany12 30012 6005 400 - 19 500
Praga-Północ11 80012 1004 900 - 22 700
Białołęka10 60010 9005 100 - 16 800
Targówek10 20010 5004 700 - 15 900
Włochy9 90010 1004 600 - 14 800
Ursus9 5009 8001 400 - 14 200

Różnica między dzielnicami premium a obwodowymi wynosi dziś od 2,1 do 2,5 raza, a nie jak część ogłoszeń sugeruje trzy razy. Mechanizm jest tu prosty: każdy kilometr od ronda Dmowskiego obniża cenę m² o ok. 1,5% w granicach pierwszej linii metra i o 0,8% dalej, aż do momentu, gdy atrakcyjność komunikacyjna spada nieliniowo. Granicę stabilizuje dopiero rozwinięta infrastruktura drogowa, jak w przypadku Wilanowa, gdzie brak metra rekompensuje sieć szybkich autobusów.

Kupujący, którym zależy na szybkiej odsprzedaży za 5 lat, powinien szukać lokalizacji z medianą w przedziale 12 000 - 16 000 zł/m². To przedział, w którym popyt jest najbardziej płynny, a podaż deweloperska wciąż rośnie, ale jeszcze nie nasyciła rynku. Warto przy tym pamiętać, że średnia cena m² w Warszawie jest wyższa w dzielnicach o niższej podaży rynku wtórnego: im mniejsza płynność obrotu, tym bardziej mediana reaguje na pojedyncze rekordowe transakcje.

Ceny mieszkań Warszawa a metraż - ile kosztuje kawalerka, a ile duże M?

Zależność między metrażem a ceną za m² jest w Warszawie silnie ujemna: im mniejszy lokal, tym droższy metr kwadratowy. Kawalerka do 35 m² kosztuje średnio 18 200 zł/m², dwupokojowe między 35 a 50 m² oscylują wokół 16 400 zł/m², trzypokojowe 50-70 m² schodzą do 14 800 zł/m², a lokale 4+ zaczynają się od 12 900 zł/m². Powód jest czysto ekonomiczny: małe mieszkania są poszukiwane przez singli, inwestorów pod wynajem i pary, których budżet nie pozwala na większe M, co przesuwa cenę w górę.

SegmentMetrażŚrednia (zł/m²)Średnia cena lokalu
Kawalerkado 35 m²18 200555 000 zł
2 pokoje35-50 m²16 400705 000 zł
3 pokoje50-70 m²14 800900 000 zł
4+ pokoje70+ m²12 9001 130 000 zł

Dla kupującego oznacza to konkretną kalkulację. Mieszkanie 50 m² na Mokotowie przy medianie 18 900 zł/m² to dziś ok. 945 000 zł. Lokal 65 m² w tej samej dzielnicy to już 1 228 500 zł, choć cena za m² spadnie do ok. 17 200 zł. Przy kredycie na 25 lat z wkładem 20% różnica w racie sięga kilkuset złotych, ale w całym okresie kredytowania to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego przy budżecie 900 000 zł realny wybór w popularnych dzielnicach to raczej 2 niż 3 pokoje.

Inwestorzy szukający maksymalnej stopy zwrotu z najmu powinni celować w segment kawalerek do 30 m² w dzielnicach z medianą poniżej 15 000 zł/m². Taki lokal generuje najwyższy czynsz za m², a jednocześnie utrzymuje się w zasięgu popytu ze strony studentów i młodych profesjonalistów. Większe mieszkania, mimo niższej ceny za metr kwadratowy, mają dłuższy cykl wynajmu i wyższe ryzyko pustostanów, gdyż baza najemców rodzinno-grupowych jest węższa.

Jak metraż wpływa na wycenę kredytową

Banki przy liczeniu zdolności kredytowej nie patrzą na cenę za m², lecz na relację LtV (loan to value) i zdolność do obsługi raty. Mniejszy lokal z wyższą ceną za m² oznacza niższy wkład własny przy tej samej kwocie kredytu, a przez to wyższe LtV i droższe ubezpieczenie. Dlatego segment kawalerek bywa paradoksalnie trudniejszy do sfinansowania kredytem niż segment 2-pokojowy, mimo pozornie niższej ceny nominalnej.

Trendy cen mieszkań w Warszawie 2021-2026 i prognozy

Mediana cen mieszkań w Warszawie wzrosła z 8 100 zł/m² w 2021 r. do 16 395 zł/m² na początku 2026 r., co daje wzrost o ponad 102% w pięć lat. Najsilniejszy skok przypadł na lata 2022-2024, kiedy uruchomiono program Bezpieczny Kredyt 2%, a podaż deweloperska nie nadążała za popytem. W 2025 r. dynamika wyhamowała do ok. 4-6% rok do roku, a w pierwszym kwartale 2026 r. obserwujemy stabilizację z lekką tendencją wzrostową na rynku wtórnym i spadkową w segmencie premium.

Czynniki makroekonomiczne działają w dwie strony. Inflacja i koszty robocizny windują ceny nowych projektów deweloperskich, ale jednocześnie wyższe stopy procentowe NBP tłumią popyt kredytowy. Wprowadzenie programu wsparcia kredytobiorców mogłoby ponownie rozkręcić rynek, ale historia lat 2020-2024 pokazuje, że interwencje publiczne generują krótkotrwały boom, po którym następuje korekta. Inwestorzy, którzy kupili w szczycie 2023 r. na kredyt 2%, dziś odsprzedają z niewielkim zyskiem po odjęciu kosztów transakcyjnych.

Prognozy na drugą połowę 2026 r. wskazują na przedział 16 000 - 17 500 zł/m² dla mediany, przy czym rynek wtórny utrzyma lekką przewagę nad pierwotnym ze względu na niższe ceny wywoławcze u zdesperowanych sprzedających. Ceny mieszkań wg dzielnic Warszawa w segmencie premium mogą lekko skorygować w dół, gdy podaż apartamentów z rynku wtórnego wzrośnie po spłatach kredytów z programu 2%.

Kupujący w 2026 r. mają historycznie rzadką okazję: koniec cyklu podwyżek stóp i stabilizacja podaży oznaczają, że czas negocjacji ponownie się wydłużył, a marże od ceny ofertowej do transakcyjnej wróciły do poziomu 8-12% w popularnych lokalizacjach.

Ceny ofertowe vs transakcyjne w Warszawie - gdzie jest różnica?

Typowa różnica między ceną ofertową a transakcyjną w Warszawie wynosi od 5 do 15% w dół od ogłoszenia. Przy medianie transakcyjnej 16 395 zł/m² mediana ofertowa oscyluje wokół 18 500 zł/m², co oznacza, że nawet najbardziej zmotywowany sprzedający rzadko uzyskuje więcej niż 95% kwoty wywoławczej. Wyjątkiem są najtańsze oferty, gdzie chętny kupujący walczy o lokal licytacyjnie i potrafi zamknąć transakcję powyżej ceny wywoławczej.

Mechanizm tej różnicy jest prosty: sprzedający wystawiają lokal z buforem na negocjacje, a kupujący traktują pierwszą ofertę jako punkt wyjścia. Im dłużej oferta wisi na portalu, tym większy bufor jest w niej ukryty. Po 90 dniach ekspozycji marża negocjacyjna rośnie do 15-18%, bo sprzedający zaczyna akceptować realia rynku. Dane z RCN potwierdzają: lokale sprzedane w ciągu pierwszych 30 dni miały medianę 17 800 zł/m², a te sprzedane po 90 dniach 15 200 zł/m².

Dla kupującego kluczowy wniosek: nie należy sugerować się ceną ofertową, bo to katalogowy komunikat sprzedającego. Jedyną miarodajną wartością są transakcje z ostatnich 6 miesięcy z analogicznych lokalizacji, o zbliżonym standardzie i metrażu. Rejestr Cen Nieruchomości pozwala dotrzeć do tych danych bezpłatnie, choć wymaga znajomości numeru księgi wieczystej. W praktyce warto poprosić pośrednika lub analityka o raport z trzech ostatnich transakcji przy konkretnej ulicy i dzielnicy, bo to najlepsza polisa przed przepłaceniem.

LokalizacjaCena ofertowa (zł/m²)Cena transakcyjna (zł/m²)Różnica
Mokotów, Służewiec19 50017 100-12,3%
Wola, okolice Ronda Daszyńskiego18 80016 600-11,7%
Wilanów, Miasteczko Wilanów24 20022 100-8,7%
Ursus, Gołąbki10 8009 300-13,9%
Praga-Południe, Gocław13 40012 100-9,7%

Ceny mieszkań Warszawa na tle największych polskich miast

Warszawa utrzymuje pozycję lidera cenowego w Polsce z medianą 16 395 zł/m². Kraków zamyka się w okolicach 14 200 zł/m², Gdańsk na 12 600 zł/m², Wrocław 12 100 zł/m², Poznań 10 400 zł/m², a Łódź pozostaje najtańsza z medianą 7 800 zł/m². Różnica między stolicą a Łodzią przekracza więc 110%, a między Warszawą a Krakowem wynosi ok. 15%, czyli znacznie mniej niż popularne stereotypy sugerują.

MiastoMediana (zł/m²)Średnia (zł/m²)Wolumen transakcji (mies.)
Warszawa16 39510 215978
Kraków14 20013 600540
Gdańsk12 60012 100320
Wrocław12 10011 800410
Poznań10 40010 100285
Łódź7 8007 500240

Dla kupującego oznacza to prostą kalkulację: za tę samą kwotę, za którą w Warszawie kupisz kawalerkę w Śródmieściu, w Łodzi kupisz 3-pokojowe mieszkanie z balkonem. Jednak przy ocenie inwestycyjnej trzeba uwzględnić płynność rynku. Warszawa z 978 transakcjami miesięcznie zapewnia szybką odsprzedaż, a Łódź z 240 transakcjami wymaga cierpliwości i większego dyskonta. Mieszkanie Warszawa rynek wtórny w segmencie popularnym jest dziś bardziej przewidywalny niż jakikolwiek rynek regionalny.

Najnowsze transakcje - co naprawdę kosztują mieszkania w Warszawie

Poniższe rekordy pochodzą z aktów notarialnych zarejestrowanych w RCN w ostatnich tygodniach. Stanowią najtwardszą możliwą weryfikację cen mieszkań w Warszawie, bo żadna z tych kwot nie jest deklaratywna, lecz wynika z faktycznego przelewu.

AdresDzielnicam²PokojePiętroCena (zł)zł/m²
ul. PuławskaMokotów42,123/5689 00016 365
ul. KasprzakaWola55,837/12965 00017 293
ul. KlimczakaWilanów63,232/41 480 00023 417
ul. KondratowiczaTargówek48,724/10489 00010 041
ul. LazurowaUrsus51,321/4472 0009 200
ul. BiałostockaPraga-Północ35,415/6432 00012 203
ul. ŚwiętokrzyskaŚródmieście38,916/71 280 00032 905
ul. ObrzeżnaBemowo60,432/3795 00013 162
ul. ModlińskaBiałołęka54,224/9589 00010 867
ul. SzajnochyŚródmieście72,533/52 150 00029 655

Te liczby pokazują coś, czego nie widać w ogłoszeniach. Mieszkanie 38,9 m² w Śródmieściu przy ul. Świętokrzyskiej zostało sprzedane za 32 905 zł/m², a lokal 51,3 m² w Ursusie za 9 200 zł/m². Różnica 3,6 raza wynika z trzech czynników: prestiżu adresu, dostępu do metra (stacja Świętokrzyska vs odległy przystanek autobusowy) oraz stanu technicznego budynku po remoncie klatek i instalacji. Właśnie dlatego warto przefiltrować transakcje po adresie, nie tylko po dzielnicy, bo w obrębie tej samej dzielnicy ceny potrafią się różnić nawet o 40%.

Jak czytać te dane i skąd pochodzą

Dane o cenach transakcyjnych w Warszawie pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości (RCN), prowadzonego przez starostwa powiatowe na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece oraz rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 2020 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Każda transakcja powyżej 5 000 zł podlega wpisowi w akcie notarialnym, a informacja o cenie i przedmiocie trafia do RCN. To jedno źródło dla wszystkich, więc porównywalność jest pełna.

Mediana i średnia liczone są odmiennie. Średnia ważona uwzględnia zarówno najdroższe apartamenty za 76 600 zł/m², jak i najtańsze lokale w budynkach do remontu za 1 400 zł/m², przez co zaniża obraz typowego rynku. Mediana, czyli wartość środkowa po uporządkowaniu cen, lepiej oddaje to, co naprawdę płacą masowi kupujący. W analizach rynkowych stosuje się obie miary, ale dla podejmowania decyzji zakupowej lepszym punktem odniesienia jest mediana.

Artykuł ma charakter informacyjny. Dane dotyczą rynku wtórnego i pierwotnego łącznie i mogą się różnić od wycen konkretnych nieruchomości. Przed transakcją zawsze warto zweryfikować aktualną cenę w RCN dla wybranej księgi wieczystej lub poprosić analityka o raport z trzech ostatnich transakcji przy wybranym adresie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania w Warszawie

Pierwszym filtrem jest stan prawny. Sprawdzenie księgi wieczystej pod kątem obciążeń, służebności i hipotek to absolutne minimum. W Warszawie nadal funkcjonują lokale z księgami z lat 90., gdzie widnieją nieaktualne wpisy. Drugim filtrem jest porównanie z transakcjami sąsiednimi, bo ten sam standard w różnych ulicach potrafi kosztować od 12 000 do 19 000 zł/m². Trzecim jest stan techniczny budynku i planowane remonty: w budynku z lat 70. bez windy i z termomodernizacją zaplanowaną na 2027 r. cena powinna być niższa o 8-12% względem porównywalnego lokalu po remoncie.

  • Sprawdź księgę wieczystą i obciążenia
  • Porównaj cenę z transakcjami w promieniu 300 m
  • Zweryfikuj plan zagospodarowania przestrzennego
  • Oszacuj koszt remontu pod klucz, jeśli lokal wymaga odświeżenia
  • Skontroluj stan instalacji i termoizolacji
  • Sprawdź czynsz administracyjny i planowane podwyżki

Szczególnie istotny przy zakupie jest plan miejscowy. Jeśli w okolicy zaplanowano drogę szybkiego ruchu, wieżowiec lub zakład przemysłowy, cena po faktycznym wejściu w życie zapisów spadnie o 15-25%. Z kolei lokalizacja w sąsiedztwie planowanej stacji metra IV linii lub parku linearnym może w ciągu 3 lat podwyższyć wartość o 10-18%. Tego typu informacji nie ma w ogłoszeniach, ale łatwo je pozyskać w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy oraz w portalu planowanie.miasta.pl.

Planując remont pod klucz w Warszawie przy zakupie lokalu do remontu, warto pamiętać, że koszt wykończenia w stolicy oscyluje dziś między 2 800 a 4 500 zł/m² w zależności od standardu materiałów i zakresu prac. To nawet 200 000 zł dodatkowego kosztu przy 55 m². Dlatego przy budżecie 900 000 zł warto rozważyć lokal w stanie dobrym poza Śródmieściem zamiast wymagającego generalnego remontu w centrum. Różnica w cenie nieruchomości zwykle pokrywa koszt wykończenia, a ryzyko techniczne spada do zera.

Prognozy i strategia zakupowa na drugą połowę 2026

Jeśli planujesz zakup mieszkania w Warszawie w perspektywie 12 miesięcy, obecna sytuacja rynkowa daje kilka realnych przewag. Po pierwsze, podaż na rynku wtórnym rośnie w tempie 3-4% miesięcznie, co zwiększa wybór i obniża presję cenową. Po drugie, marże negocjacyjne wróciły do historycznej średniej 8-12%, więc nawet pojedyncza runda negocjacji potrafi obciąć cenę o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Po trzecie, rynek nie wykazuje oznak gwałtownego wzrostu, więc zakup nie musi być decyzją pod presją czasu.

Inwestorzy nastawieni na wynajem powinni wybierać lokalizacje z medianą poniżej 14 000 zł/m² i metrażem do 40 m², bo tam stopa kapitalizacji brutto sięga 5,5-6,5% rocznie. Najlepsze adresy pod kątem płynności najmu to okolice stacji metra M1 i M2, kampusy uczelni (SGGW, PW, UW) oraz okolice nowych biurowców na Służewcu. W tych lokalizacjach średni czas wynajmu nie przekracza trzech tygodni, a rotacja najemców jest niska.

Dla osób kupujących na własne potrzeby kluczowe są dwa kryteria: odległość od pracy oraz jakość szkół i przedszkoli w okolicy. Warszawa ma wyraźny podział na dzielnice „sypialniane" z dobrymi szkołami (Mokotów, Ursynów, Bielany) oraz dzielnice „tranzytowe" z krótszym dojazdem, ale słabszą ofertą edukacyjną (Praga, Wola, Włochy). W przedziale cenowym 700 000 - 1 000 000 zł wybór jest dziś najszerszy od trzech lat, a negocjacje realnie obniżają cenę transakcyjną o 8-10%.

Rynek warszawski w 2026 r. wszedł w fazę stabilizacji. Ceny mieszkań rosną wolniej niż inflacja, marże negocjacyjne wróciły do normy, a różnica między ceną ofertową a transakcyjną ponownie ma znaczenie. Dane z Rejestru Cen Nieruchomości z pierwszego kwartału 2026 r. potwierdzają ten obraz i stanowią punkt odniesienia dla każdej kolejnej transakcji. W kolejnych miesiącach warto śledzić przede wszystkim zmiany w segmencie 2-pokojowym, bo to tam rynek reaguje najszybciej na zmiany stóp procentowych i programy wsparcia kredytobiorców.

Źródła danych: Rejestr Cen Nieruchomości (RCN), ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 2020 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków, GUS - rynek nieruchomości mieszkalnych, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy (planowanie.miasta.pl), dane notarialne z aktów z pierwszego kwartału 2026 r. Dane zaktualizowane na styczeń 2026 r.