Ceny mieszkań Rumia 2026: cena za m², oferty i transakcje
Mieszkanie w Rumi kosztuje jesienią 2026 roku w ogłoszeniach przeciętnie około 10 000-11 200 zł za m², a w transakcjach zapisanych w aktach notarialnych z ostatnich dwóch lat około 9 300-9 700 zł za m². Przeciętna cena ofertowa całego lokalu to około 547-577 tys. zł, a mediana ceny z transakcji wynosi 490 tys. zł. Te widełki pomagają ocenić ofertę osobom, które kupują mieszkanie dla siebie lub pod wynajem i porównują Rumię z Gdynią oraz resztą Trójmiasta.

- Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Rumi?
- O ile ceny w ogłoszeniach są wyższe od cen transakcyjnych w Rumi?
- Ile kosztuje mieszkanie w Rumi według metrażu i liczby pokoi?
- Rynek pierwotny czy wtórny: jakie są ceny nowych i używanych mieszkań w Rumi?
- Jakie są nowe inwestycje mieszkaniowe w Rumi?
- Jak zmieniały się ceny mieszkań w Rumi i czy spadną w 2026 roku?
- Czy warto kupić mieszkanie w Rumi?
- Jak sprawdzić, czy cena mieszkania w Rumi jest rynkowa?
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Rumi?
Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Rumi w ogłoszeniach wynosi w październiku 2026 roku 10 621 zł, a w transakcjach notarialnych z lat 2024-2026 około 9 300 zł. Różnica nie jest błędem zestawień: portale liczą ceny wystawione w ogłoszeniach, a rejestry cen nieruchomości pokazują kwoty faktycznie zapłacone.
Według zestawienia mieszkań na sprzedaż w Rumi w serwisie Gratka (aktualizacja 21.10.2026) średnia cena mieszkania to 576 619 zł, a średnia cena za m² 10 621 zł. Raport Szybko.pl o cenach mieszkań w Rumi podaje 10 051 zł/m², przeciętną wartość mieszkania 547 216 zł i przeciętną powierzchnię 55 m². Dane transakcyjne zbiera zestawienie cen nieruchomości Rumi w Geoportalu Na Mapie: w latach 2024-2026 zarejestrowano tam 2 084 transakcje mieszkań, a średnia cena za 1 m² wyniosła 9 299,74 zł.
| Źródło | Rodzaj danych | Okres | Cena za m² | Cena mieszkania |
|---|---|---|---|---|
| Gratka | ogłoszenia (555 ofert) | 21.10.2026 | 10 621 zł (średnia) | 576 619 zł (średnia) |
| Szybko.pl | raport portalu (148 ofert sprzedaży) | bieżący raport | 10 051 zł | 547 216 zł |
| podkluczyk.pl | ogłoszenia | lipiec 2026; zł/m² dla lokali 38-70 m² | 11 220 zł (mediana) | 554 180 zł (mediana) |
| podkluczyk.pl | transakcje z rejestru cen (RCN) | ostatnie 24 miesiące; zł/m² dla lokali 38-70 m² | 9 732 zł (mediana) | 490 000 zł (mediana) |
| Geoportal Na Mapie | transakcje RCN (2 084) | 2024-2026 | 9 299,74 zł (średnia) | brak danych |
| Deweloperuch | transakcje RCN (41 w miesiącu) | sierpień 2026 | 10 795 zł (mediana) | brak danych |
| RealAdvisor | szacunek portalu | 2026 | 9 020 zł (średnia) | 506 297 zł (mediana) |
Dlaczego źródła podają różne ceny za m²?
Na wynik wpływają trzy rzeczy: rodzaj danych (oferta czy akt notarialny), okres i zakres metrażu. Mediana słabiej reaguje na pojedyncze drogie lokale niż średnia, a miesięczna mediana z kilkudziesięciu transakcji może odbiegać od średniej z dwóch lat. Dlatego ofertę najlepiej porównywać z danymi z tego samego okresu i dla podobnej powierzchni.
O ile ceny w ogłoszeniach są wyższe od cen transakcyjnych w Rumi?
Ogłoszenia mieszkań w Rumi są średnio o 15,3% droższe niż ceny z aktów notarialnych, co przy lokalach 38-70 m² daje różnicę 1 488 zł na każdym metrze. Takie porównanie podaje analiza cen mieszkań w Rumi podkluczyk.pl, zestawiająca medianę ogłoszeń (11 220 zł/m²) z medianą 2 751 transakcji z Rejestru Cen Nieruchomości z ostatnich 24 miesięcy (9 732 zł/m²).
To porównanie dwóch próbek, a nie gwarancja, że cenę konkretnego mieszkania da się obniżyć o tyle samo. Ten sam serwis określa rynek w Rumi jako rynek kupującego: przy obecnym tempie sprzedaży 253 aktywne oferty zeszłyby z rynku w około 9,1 miesiąca.
Rejestr Cen Nieruchomości zawiera transakcje zgłaszane po zawarciu aktu notarialnego. Geoportal zaznacza, że dane mają charakter poglądowy i nie są wyceną konkretnej nieruchomości ani samodzielną podstawą decyzji finansowej.
Przykładowe transakcje mieszkań w Rumi z sierpnia 2026
Pojedyncze akty notarialne pokazują, jak szeroki jest rozrzut cen w jednym mieście. Rejestr transakcji mieszkań w Rumi w serwisie Deweloperuch podaje medianę 10 795 zł/m² dla sierpnia 2026 roku przy 41 transakcjach w tym miesiącu. Poniżej kilka wpisów z końca sierpnia.
| Adres | Powierzchnia | Cena za m² | Cena transakcyjna | Data |
|---|---|---|---|---|
| Jeziorna 9C | 40,5 m² | 9 316 zł | 377 500 zł | 31.08.2026 |
| Żeglarzy 35A | 62,1 m² | 10 031 zł | 622 508 zł | 31.08.2026 |
| Partyzantów 60E | 145,5 m² | 8 101 zł | 1 179 000 zł | 31.08.2026 |
| Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego 10 | 58,5 m² | 7 691 zł | 450 000 zł | 31.08.2026 |
| Henryka Dąbrowskiego 9 | 34,4 m² | 6 977 zł | 240 000 zł | 28.08.2026 |
| Księdza Lucjana Gierosa 6 | 47,2 m² | 8 792 zł | 415 000 zł | 28.08.2026 |
| Błoń Janowskich 35 | 50,5 m² | 11 188 zł | 565 000 zł | 27.08.2026 |
| Kwiatowa 20 | 66,5 m² | 11 871 zł | 790 000 zł | 27.08.2026 |
W ciągu kilku dni stawki wahały się od 6 977 do 11 871 zł/m². To zestawienie nie zawiera informacji o stanie technicznym ani standardzie lokali, więc sama cena za metr nie wyjaśnia, skąd bierze się różnica.
Ile kosztuje mieszkanie w Rumi według metrażu i liczby pokoi?
W Rumi większe mieszkania są tańsze w przeliczeniu na metr: w transakcjach lokale do 38 m² sprzedają się za 10 465 zł/m², a powyżej 70 m² za 8 020 zł/m². W ogłoszeniach ta zależność jest słabsza (11 500 wobec 10 304 zł/m²), więc przy dużych mieszkaniach różnica między ceną wystawioną a zapłaconą jest największa.
| Metraż | Ogłoszenia, mediana zł/m² | Transakcje RCN, mediana zł/m² | Liczba ofert | Liczba transakcji | O ile droższe ogłoszenia |
|---|---|---|---|---|---|
| do 38 m² | 11 500 zł | 10 465 zł | 41 | 721 | ok. 10% |
| 38-70 m² | 11 220 zł | 9 732 zł | 253 | 2 751 | 15,3% |
| pow. 70 m² | 10 304 zł | 8 020 zł | 39 | 368 | ok. 28% |
Dane z podkluczyk.pl, transakcje z ostatnich 24 miesięcy. Wartości w ostatniej kolumnie dla skrajnych przedziałów wyliczono z median podanych w tabeli.
Ceny mieszkań w Rumi według liczby pokoi
Kawalerka w Rumi kosztuje w ogłoszeniach średnio około 352 tys. zł, mieszkanie 2-pokojowe około 469 tys. zł, a 3-pokojowe około 589 tys. zł (Gratka, październik 2026). Szacunki RealAdvisor są zbliżone dla mniejszych lokali, ale wyraźnie wyższe dla mieszkań 5-pokojowych.
| Typ mieszkania | Gratka: liczba ofert | Gratka: średnia cena | RealAdvisor: średnia cena |
|---|---|---|---|
| kawalerka (studio) | 16 | 352 423 zł | 353 tys. zł |
| 2 pokoje | 160 | 468 556 zł | 480 tys. zł |
| 3 pokoje | 303 | 589 460 zł | 606 tys. zł |
| 4 pokoje | 61 | 796 300 zł | 732 tys. zł |
| 5 pokoi | 11 | 757 818 zł | 877 tys. zł |
Najwięcej ofert dotyczy mieszkań 3-pokojowych (303 z 555), a lokale 2- i 3-pokojowe razem stanowią ponad 80% ogłoszeń w zestawieniu Gratki. Średnia dla 5 pokoi jest tam niższa niż dla 4 pokoi, ale opiera się tylko na 11 ofertach, więc jedna nietypowa oferta mocno zmienia wynik. Zebrane zestawienia nie podają osobnych danych dla mieszkań 6-pokojowych.
Ile kosztuje mieszkanie w bloku 40 m² w Rumi?
Mieszkanie 40 m² w Rumi kosztuje w przeliczeniu z median około 449 tys. zł w ogłoszeniu i około 389 tys. zł w transakcji notarialnej. To wynik mnożenia 40 m² przez medianę 11 220 zł/m² dla ofert i 9 732 zł/m² dla transakcji w przedziale 38-70 m².
Realne przykłady potwierdzają ten rozrzut: 40,5 m² przy ul. Jeziornej 9C sprzedano 31.08.2026 za 377 500 zł, a nowe mieszkanie 38,54 m² w inwestycji Rumia Centralna wystawiono za 495 316 zł. Na różnicę wpływają m.in. rynek (pierwotny czy wtórny), standard i położenie budynku.
Najtańsze i najdroższe mieszkania w Rumi
Większość ofertowych cen mieszkań w Rumi mieści się między około 249 tys. a 977 tys. zł: w tym przedziale RealAdvisor lokuje 80% cen ofertowych przy medianie 506 297 zł. Najniższe kwoty w zebranych danych dotyczą małych lokali, np. 34,4 m² przy ul. Henryka Dąbrowskiego 9 sprzedane w sierpniu 2026 za 240 000 zł.
Na drugim końcu są duże mieszkania: 145,5 m² przy ul. Partyzantów 60E kosztowało w transakcji 1 179 000 zł, czyli 8 101 zł/m². W ogłoszeniach mieszkań w Rumi w serwisie Nieruchomosci-online 5-pokojowe mieszkanie 102,70 m² z garażem przy ul. Polnej (rok budowy 1999) wystawiono za 799 000 zł.
Rynek pierwotny czy wtórny: jakie są ceny nowych i używanych mieszkań w Rumi?
W Rumi dominuje rynek pierwotny: według Gratki 425 z 555 ofert sprzedaży, czyli ponad trzy czwarte, to mieszkania od deweloperów, a 130 pochodzi z rynku wtórnego. Zebrane źródła nie podają osobnej średniej dla obu rynków, a przykładowe ogłoszenia pokazują, że stawki za m² w obu segmentach w dużej mierze się nakładają.
Ceny mieszkań z rynku wtórnego w Rumi
Lista ogłoszeń z rynku wtórnego w Rumi na Otodom liczy 184 oferty. W jej widocznej części ceny wynoszą od 9 176,47 zł/m² (68 m² za 624 000 zł) do 13 006,93 zł/m² (47,59 m² z ogródkiem 70 m² w Janowie za 619 000 zł). Przykładowo 4-pokojowe mieszkanie 68 m² przy ul. Kosynierów wystawiono za 689 000 zł (10 132,35 zł/m²), a 81,6 m² przy ul. Bydgoskiej za 850 000 zł (10 416,67 zł/m²).
Przy lokalu z drugiej ręki do ceny zakupu trzeba doliczyć ewentualny remont. Sprawdź rok budowy, stan instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej oraz to, czy wspólnota lub spółdzielnia nie planuje wymiany pionów. Koszt takich prac zależy od zakresu, a zebrane dane nie podają stawek dla Rumi, dlatego każdą ofertę trzeba policzyć osobno.
Ceny nowych mieszkań w Rumi
Nowe mieszkania w Rumi zaczynają się w ogłoszeniach deweloperów od około 9 700 zł/m², ale konkretne lokale z zebranych przykładów kosztują 10 200-13 100 zł/m². Na liście mieszkań na sprzedaż w Rumi w Otodom inwestycja Rumia Centralna (Inpro, ul. Sobieskiego) ma cenę od 9 719 zł/m² dla lokali 1-4-pokojowych o powierzchni 31,9-82,3 m² i szacowaną realizację w 3. kwartale 2027 roku.
Przykładowe lokale z tej inwestycji w serwisie Nieruchomosci-online (termin realizacji wrzesień 2027) kosztują 495 316 zł za 38,54 m², 541 669 zł za 41,45 m² i 759 387 zł za 62,78 m², co po przeliczeniu daje około 12 100-13 100 zł/m². Miejsce postojowe w hali garażowej można tam dokupić osobno, więc trzeba je doliczyć do budżetu.
Drogie bywają też lokale w nowych budynkach odsprzedawane przez właścicieli: 48,05 m² na parterze osiedla IV Pory Roku przy ul. Formeli (rok budowy 2024) wystawiono za 624 000 zł, czyli około 12 986 zł/m².
Jakie są nowe inwestycje mieszkaniowe w Rumi?
W zebranych ogłoszeniach z października 2026 pojawiają się m.in. Rumia Centralna przy ul. Sobieskiego, Osiedle Archipelag (etap Bahamy) oraz mieszkania Euro Stylu przy ul. Dąbrowskiego. To przykłady z dostępnych źródeł, a nie pełna lista inwestycji w mieście.
| Inwestycja | Lokalizacja | Pokoje i metraż | Termin | Cena |
|---|---|---|---|---|
| Rumia Centralna (Inpro) | ul. Sobieskiego | 1-4 pokoje, 31,9-82,3 m² | 3. kwartał 2027 | od 9 719 zł/m² |
| Osiedle Archipelag, etap Bahamy | Rumia | 2-4 pokoje, 39,36-72,13 m² | I kwartał 2028 | 10 200-12 000 zł/m² |
| Euro Styl | ul. Dąbrowskiego | np. 2 pokoje, 44,37 m² z ogródkiem | brak danych | cena na zapytanie |
Cennik mieszkań Osiedla Archipelag pokazuje w etapie Bahamy lokale od 456 576 zł za 39,36 m² do 822 282 zł za 72,13 m². Przy części mieszkań podano dwie stawki za m² i dopisek o cenie promocyjnej. Przed rezerwacją poproś dewelopera o aktualny cennik z ceną miejsca postojowego.
Jak zmieniały się ceny mieszkań w Rumi i czy spadną w 2026 roku?
Ceny mieszkań w Rumi w 2026 roku nie spadają: w ciągu 12 miesięcy wzrosły o około 3%, a w ostatnich 3 miesiącach o 0,7%. Zebrane źródła nie zawierają prognozy na kolejne miesiące, więc nie da się rzetelnie przesądzić, czy trend się odwróci.
Zmiany cen w różnych okresach podaje strona cen mieszkań i domów w Rumi RealAdvisor. Podobny roczny wzrost (+3%) pokazuje raport Szybko.pl.
| Okres | Zmiana cen mieszkań w Rumi |
|---|---|
| 3 miesiące | +0,7% |
| 6 miesięcy | +1,6% |
| 1 rok | +3,1% |
| 2 lata | +7,9% |
| 5 lat | +45,8% |
| 10 lat | +114,1% |
| 16 lat | +190,6% |
Dla porównania ceny domów w Rumi wzrosły w ciągu roku o 9,6%. Tempo wzrostu cen mieszkań jest dziś wyraźnie niższe niż średnio w ostatnich pięciu latach, a rynek kupującego oznacza, że oferty sprzedają się wolniej i kupujący ma więcej czasu na wybór. Gdzie w Polsce ceny spadają najmocniej, opisuje tekst czy ceny mieszkań spadły.
Czy warto kupić mieszkanie w Rumi?
Rumia jest tańsza od Gdyni, a dane z 2026 roku pokazują umiarkowany wzrost cen i rynek, na którym kupujący mają czas na wybór. Opłacalność zależy jednak od budżetu, celu zakupu i tego, czy cena konkretnej oferty jest blisko median transakcyjnych.
Według porównania cen mieszkań w Rumi i Gdyni na początku 2024 roku średnia cena metra w Gdyni przekraczała 13-14 tys. zł, a w Orłowie czy Redłowie sięgała 18 tys. zł, podczas gdy nowe mieszkania w Rumi zaczynały się od 8 500 zł/m². To dane sprzed ponad dwóch lat, a obecne ceny w Rumi są wyższe, więc porównanie z Gdynią trzeba sprawdzić na aktualnych ogłoszeniach. Ten sam tekst wskazuje, że nowe osiedla w Rumi powstają w kameralnych lokalizacjach i częściej mają ogródki, balkony oraz miejsca postojowe, choć np. w Rumi Centralnej miejsce w hali jest płatne osobno.
Jeśli porównujesz Rumię z innymi rynkami, zobacz ceny mieszkań w Kołobrzegu, innym mieście nad Bałtykiem, oraz ceny mieszkań w Warszawie.
Ile kosztuje wynajem mieszkania w Rumi?
Przeciętny koszt wynajęcia mieszkania w Rumi wynosi według Szybko.pl 2 317 zł miesięcznie, przy czym wyliczenie opiera się na 12 ofertach wynajmu. Przykładowo umeblowane mieszkanie 31,17 m² przy ul. Jeziornej wystawiono do wynajęcia za 1 900 zł miesięcznie.
Z tych danych można policzyć orientacyjną rentowność brutto: 2 317 zł × 12 = 27 804 zł rocznie, czyli około 5,1% przeciętnej wartości mieszkania (547 216 zł). Wynik nie uwzględnia czynszu administracyjnego, podatku, okresów bez najemcy ani kosztu wykończenia, więc realna stopa zwrotu będzie niższa.
Jak sprawdzić, czy cena mieszkania w Rumi jest rynkowa?
Cenę oferty najprościej ocenić, porównując jej stawkę za m² z medianą transakcji dla podobnego metrażu oraz z transakcjami w tym samym budynku lub na tej samej ulicy.
- Przelicz cenę oferty na m² i porównaj z medianą transakcji dla jej metrażu: 10 465 zł (do 38 m²), 9 732 zł (38-70 m²) lub 8 020 zł (pow. 70 m²).
- Sprawdź w rejestrze cen nieruchomości transakcje z tego samego adresu lub ulicy, pamiętając, że dane mają charakter poglądowy i nie zastępują wyceny.
- Porównaj ceny na poziomie ulicy: np. przy ul. Księcia Subisława średnia to 9 376 zł/m², a zakres 8 138-11 927 zł/m² (RealAdvisor, październik 2026).
- Przy rynku pierwotnym zapytaj o cenę miejsca postojowego, termin odbioru i o to, czy podana stawka jest ceną promocyjną.
- Przy rynku wtórnym ustal rok budowy, stan instalacji i plany remontowe wspólnoty lub spółdzielni.
- Pamiętaj, że przy obecnej podaży sprzedaż trwa miesiącami, co daje czas na negocjacje, ale nie gwarantuje konkretnego rabatu.